Wprowadzenie. Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego napoju energetyzującego ich popularność, różnorodność oraz dostępność ciągle zwiększa się. Jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych konsumentów, którzy coraz częściej zamieniają sen na ‘energię z puszki’. Problemem jest nie tylko spożywanie napojów tego typu, ale przede wszystkim picie ich
w nadmiernych ilościach.
Cel. Określenie powodu spożywania napojów energetyzujących, częstotliwości ich picia oraz poziomu wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą wynikać z nadmiernej konsumpcji tego typu napojów. Materiały i metody. Badania ankietowe przeprowadzono w okresie od września do grudnia 2015 roku wśród 540 mieszkańców województwa lubelskiego, reprezentujących trzy grupy wiekowe: 13-15 lat, 16-18 lat i powyżej 18 lat. Każda grupa liczyła 180 osób, wybranych w sposób losowy.
Wyniki. Aż 57% respondentów deklarowało, że spożywało napoje energetyzujące. Wśród tych osób znalazło się aż 18% nastolatków w wieku 13-15 lat; 18% uczniów w wieku 16-18 lat oraz 21% osób powyżej 18 r.ż. Z badań wynika, że 43% respondentów nie spożywało tego typunapojów. Najczęstszym powodem picia napojów energetyzujących wśród
badanej grupy były walory smakowe (42%), natomiast dla 30% przyczyną był prowadzony tryb życia związany ze zwiększoną aktywnością fizyczną.
Wnioski. Respondenci nie mieli świadomości, że piją za dużo napojów energetyzujących oraz zagrożeń związanych z nadmiernym ich spożyciem. Badani w wieku powyżej 18 r.ż. bardziej świadomie sięgali po tego typu wspomagacze, natomiast młodzież w wieku 13-18 lat częściej robiła to odruchowo i bez namysłu. Wzrost zapotrzebowania na te napoje w badanej grupie związany był z wieloma czynnikami, z których najistotniejszym jest zmiana trybu życia na bardziej intensywny.