orcid

Joanna Barłowska

Profesor

Prof. dr hab. inż. Joanna Barłowska ukończyła studia w Akademii Rolniczej w Lublinie w 1991 r., uzyskując dyplom magistra inżyniera zootechniki. Pracę zawodową rozpoczęła w 1992 r. na stanowisku asystenta w nowopowstałej na ówczesnym Wydziale Zootechnicznym Pracowni Oceny Surowców Pochodzenia Zwierzęcego. Stopień doktora nauk rolniczych w zakresie zootechniki, specjalność – ocena surowców zwierzęcych otrzymała w 1999 r. na podstawie rozprawy pt. „Ocena polimorfizmu białek mleka oraz jego związek z produkcyjnością krów w regionie środkowo-wschodniej Polski”, której promotorem był prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk. Przedstawiając dorobek naukowy i rozprawę pt. „Wartość odżywcza i przydatność technologiczna mleka krów 7 ras użytkowanych w Polsce” uzyskała decyzją Rady Wydziału Technologii Żywności AR w Krakowie w 2008 r. stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia, specjalność – technologia mleczarstwa. Postanowieniem z dnia 17 stycznia 2013 r. Prezydent RP nadał jej tytuł profesora nauk rolniczych. W 2016 r. awansowała na stanowisko profesora zwyczajnego, obecnie – profesora.

Wiodącym kierunkiem jej działalności naukowej jest problematyka dotycząca oceny wpływu różnych czynników kształtujących przydatność technologiczną i wartość odżywczą mleka krowiego, koziego i klaczy, w tym zawartości związków biologicznie czynnych. Ważnym wątkiem jej działalności naukowej są również prace związane z możliwością kształtowania jakości produktów mlecznych (serów, jogurtów) pod względem ich wartości odżywczej, w tym wykorzystania mleka rodzimych ras krów do wytwarzania produktów regionalnych. W swoim dorobku naukowym posiada także prace dotyczące oceny jakości miodów i mięsa wołowego. Jest autorem lub współautorem ponad 260 pozycji, w tym 130 to oryginalne prace naukowe opublikowane w czasopismach o zasięgu międzynarodowym i krajowym. Jest również współautorem 3 książek wydanych w 2012 i 2013 r. zagranicą, których redaktorami naukowymi są profesorowie z USA, Indii i Brazylii oraz dwuautorskiej monografii pt. „Tajemnice mleka”, wydanej przez Wyd. UP we Wrocławiu w 2020 r. Jest też współautorem 3 podręczników o zasięgu ogólnopolskim, tzn. „Surowce zwierzęce – ocena i wykorzystanie” (PWRiL Warszawa, 2004), „Ochrona zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i dziko żyjących” (PWRiL Warszawa, 2011) i „Towaroznawstwo surowców i produktów zwierzęcych z podstawami przetwórstwa” (PWRiL Warszawa, 2012) oraz wydanego w 2011 r. przez Wyd. UP Lublin skryptu „Metody oceny towaroznawczej surowców i produktów zwierzęcych”. Ponadto jest współautorem opracowania wydanego z okazji Jubileuszu 100-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego pt. „KARTY Z DZIEJÓW ZOOTECHNIKI POLSKIEJ. NA 100-lecie (1922-2022) POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZOOTECHNICZNEGO im. MICHAŁA OCZAPOWSKIEGO”.

Była 17-krotnie zapraszana do wygłoszenia referatów zamawianych na konferencjach naukowych, w tym kilkakrotnie na zjazdach PTZ czy Kongresach Zootechniki Polskiej – Quo Vadis Zootechniko z zakresu trendów w produkcji żywności w Polsce i na świecie, kształtowania jakości mleka, żywności funkcjonalnej oraz wykorzystania rodzimych ras zwierząt do wytwarzania produktów regionalnych i tradycyjnych.

Uczestniczyła lub uczestniczy w realizacji 10 projektów badawczych finansowanych przez KBN, MNiSW, MRiRW, NCN, NCBR. Kierowała 1 projektem finansowanym z NCN i zadaniem w projekcie pozyskanym w ramach konsorcjum w II konkursie BIOSTRATEG (NCBR). Jest również kierownikiem projektu finansowanego przez MNiSW na realizację inwestycji związanej z działalnością naukową pn. Analizator składu mleka i produktów mlecznych”. Wykonała 5 recenzji projektów badawczych złożonych do konkursów ogłaszanych przez MNiSW i NCBR oraz ok. 150 opinii prac naukowych wykonanych na zlecenie czasopism zamieszczonych w bazie JCR.

Opracowała łącznie 25 recenzji w postępowaniach awansowych, w tym 11 prac doktorskich, 5 wniosków w postępowaniach habilitacyjnych, 2 opinie wydawnicze prac habilitacyjnych, 6 na tytuł profesora i 1 na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Opracowała również opinię wniosku o nagrodę indywidualną Ministra Edukacji i Nauki za osiągnięcie naukowe. Była promotorem w 3 zakończonych przewodach doktorskich, w tym jedna z tych prac została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę doktorką organizowanym przez Polskie Towarzystwo Zootechniczne. Pod jej kierunkiem wykonano ponad 90 prac dyplomowych, w tym 2 z nich zostały nagrodzone w konkursie na najlepszą pracę magisterską, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Zootechniczne.

Pełniła lub pełni wiele funkcji na macierzystej Uczelni, tj. członka Senatu (2016-2020, 2020-2024), dziekana Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, później Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki (2016-2021), prodziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt (2008-2016), kierownika Pracowni Instrumentalnej Analizy Żywności (2005-2017), członka Senackiej Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich AR w Lublinie (1999-2002), przewodniczącej Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia (2013-2016), v-ce prezesa Lubelskiego Koła Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego (2007-2010), v-ce prezesa Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności (2018-2021), przewodniczącej Rady Programowej dla kierunku Zootechnika (2010-2012) i Rady Programowej dla kierunku Bezpieczeństwo Żywności (2012-2016).

Powoływana jest także do różnych gremiów poza Uczelnią, tj. członek Zespołu Specjalistycznego do Spraw Badań Własnych Uczelni przy MNiSW (2011-2012), członek Zespołu doradczego do spraw programu pod nazwą „Rozwój czasopism naukowych” przy Ministrze Nauki (2022 –2025), członek Rady Naukowej Instytutu Genetyki i Biotechnologii PAN w Jastrzębcu, w tym członek Komisji ds. Kadr (2019-2022), członek Rady Naukowej Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. W. Dąbrowskiego – PIB w Warszawie, w tym członek Komisji Kwalifikacyjnej ds. awansów naukowych i stanowiskowych (2021-2024), v-ce przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Weterynarii Oddziału PAN w Lublinie (2023 –), dziekan dziekanów 9 wydziałów w Polsce związanych z naukami zootechnicznymi (2016-2021) i v-ce przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego (2021-2024), członek Zarządu Głównego PTZ (2024 - ), członek Rady Doskonałości Naukowej (kadencja 2024-2027) i Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN (kadencja 2024-2027).

Jest członkiem kolegiów redakcyjnych i naukowych kilku czasopism z listy MNiSW, członkiem rzeczywistym Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego oraz Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności i Żywienia.

W okresie swojej pracy na uczelni została wyróżniona 16 nagrodami JM Rektora, w tym 8-krotnie za osiągnięcia naukowe. W 2018 r. otrzymała również od JM Rektora nagrodę za publikację o najwyższej liczbie cytowań za okres 4 lat poprzedzających. Została również uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” i  medalem Unii Lubelskiej.

ocena surowców zwierzęcych, technologia mleczarstwa
275
0
2982